dd

İdeal Profil Nasıl Olmalı


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Sosyal medya hesaplarımızı kullanırken dikkat etmemiz gereken konular ve etkili bir profil oluşturmanın yolları nelerdir gibi sorulara cevap bulacağız bu yazımızda. En baştan başlamak gerekirse hepimizin bildiği gibi tüm sosyal medya hesaplarının bi profil sayfasına sahip olduğudur. Bu profil sayfalarını nasıl kullanmamız gerektiği ve etkileyici bir profil nasıl olmalı konusunda gerekli bi kaç noktaya değineceğiz. Değindiğimiz noktaları uyguladığınız takdirde dikkat çekici ve akılda kalıcı profillere sahip olacaksınız.

Hafızalara kazınmak için iyi bir profilin olması şart !

Profillerinizin iyi bir şekilde tasarlanmış olması çok önemlidir çünkü insanların sizinle ilgili bir bilgi almak için sosyal medya platformlarında ilk bakacağı yer profillerinizdir. Profil fotoğrafınızdan yaptığınız paylaşımlara kadar tutarlı olmanız çok önemlidir. Profilin amacı takipçilerinizin ve olacak olan takipçilerinizin sosyal medyada yürüteceğiniz faaliyetlere ilgi göstermesidir. Şimdi profilinizdeki etkiyi en üst düzeye nasıl çıkartırız onu anlatacağız.

Nötr bir ekran ismi seçin

Bir sosyal hesabı oluştururken ilk yapmanız gereken ekran ismi seçmektir. Bu ekran ismi sonunda bulunduğunuz ilin plaka kodunu ismin arkasına eklemek veya isminizin ingilizce karşılığı veya güçlü hayvanların isimlerini profil ismi olarak seçmeniz sizin için çok büyük bir dezavantajdır. Bu tarz isimlerin haricinde bulunduğunuz firmanın ismini de ekran isminizde kullanmanız oldukça sakıncalı olabilir. Sonuç olarak o firmada ömür boyu çalışacağınızı kimse garanti edemez. Ekran isimlerinizi alırken mutlaka ad soyad şeklinde almaya özen gösterin. Ben biraz önce yazdığım uyarıları çok önceki yıllarda düşünemediğim için abuk sabuk bir ekran ismi seçmiştim ve şu an kendi adımı kullanamıyorum. Bu yüzden kad.arikan şeklinde kullanıyorum. Burada amaç hafızada kalmak. K.Arikan veya Arikan.K gibi seçilecek isimler hafızada kalmayacaktır. Ekran ismim Kadir Arıkan iken url kısmı kad.arikan şeklinde. Yani hafızada kalmak önemli. Bu platform sonuç olarak bir bulmaca ya da akıl oyunlarının olduğu bir platform değil. Net olmakta her zaman fayda var. Unutmayın kimse sizin isminizi tahmin etmek istemez.

Uzun tutmayın! kısa bilgilere yer verin

İnsanlar profilinizi ziyaret ettiklerinde 3-5 sn gibi kısa bir süre göz gezdirip çıkarlar. Bu süre içinde onların hafızasına nasıl kazınıcacağınızı ve sizinle ilgili nasıl bir izlenimleri olacağını düşünün. İyi bir profil resmi, etkili bir kapak resmi, sizinle ilgili biyografik kısa cümleler ve blog vs. bağlantılarınızın linki.. Bu bilgiler profiliniz için yeterli sayılacak bilgiler. Uzatmaya hiç gerek yok, net olun akılda kalın.

Profil fotoğrafınız yüzünüzü yansıtsın

Profil fotoğrafınızın ziyaretçilerinizin gözünde iki farklı izlenimi vardır. Birincisi ziyaretçiler sizin hangi Kadir Arıkan olduğunuzu anlar ki benim ismimde çok fazla insan var ikincisi ise insanlar sizinle ilgili bir izlenime sahip olur. Yani ne kadar güvenilir ve hoş biri olduğunuzla ilgili bir izlenim taşımasına yardımcı olur. Asık suratlı veya yüzünüzün tam belli olmadığı bir fotoğraf hiç bir işinize yaramaz. Facebook profil resminiz asimetrik olmalı ve mutlaka pozitif bir ifade belirtmeli. Unutmayın insanlar yakınlık kuracağı veya çalışmak isteyeceği kişileri ilk önce yüzünden analiz eder ki insanın ilk izlenimi oluşturacağı başka bir şeyi yoktur sosyal medyada. Tüm bu saydığım nedenlerden yola çıkarak fotoğrafınızda ışık yüzünüze vurmalıdır ve asimetrik bir fotoğraf kullanılmalıdır. Simetrik bir fotoğraf sıkıcı gelebilir. Ayrıca insanların profil fotoğrafları üzerine tıklayıp büyüttüğü zaman net bir fotoğrafla karşılaşmaları için en az 600 px ebatında bir fotoğraf kullanmalısınız.

Slogan tüm ruhunuzu yansıtır

Sosyal medya platformlarının çoğu bir slogan yeri ayırmakta. Buraya başka yazarlardan veya ünlü isimlerden sözler eklemeniz çok iyi olmayacaktır. Nazım Hikmet sözleri okumak isteyen bir kişi bunu sizin sayfanızdan okumak istemeyecektir. Basit bir google araması ile binlerce sayfaya ulaşabilir. Bu yüzden kendinize ait bir mottonuz olmalı ve akılda kalmalı. Ben “Dijital Olun Zamanı Yakalayın” mottosunu seçtim. Örnek olarak firmaların mottolarını incelemenizi tavsiye ederim. Ben örnek olarak aşağıya üç adet yazdım.

  • Google: Bilgiyi demokratikleştiriyoruz
  • Vodafone: Her şeyin bir kolayı var
  • Digitürk: Hayallerine dokun

Ziyaretçi gözüyle profilinize bakın

Herşey tamamsa son olarak yaptığınız tüm değişikliklere ziyaretçi gözüyle bakın. Kullandığınız tarayıcının gizli pencere özelliğini kullanarak profillerinizi kontrol edin. Gördüğünüz eksiklileri not alın ve düzeltin.