dd

Nasıl İçerikler Oluşturmalıyız


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Sosyal medya hesaplarımızda içerik oluşturmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Zorluktan kastım alalede her aklımıza gelen içerikleri yaratmak değil, takipçilerin ilgisini çekebilecek ve paylaşımda bulunabileceği içerikleri yaratmak veya paylaşmak… Biz buna içerik canavarını beslemek diyoruz. Bu içerik canavarı dediğimiz şeyi nasıl besleyeceğimizin iki yolu vardır. Birincisi, ilgi çekici içerikler yaratmak ikincisi ise kürasyon yöntemi. Yani hazır olan bir içerikle oynama yöntemi.

İçerik yaratma işlemi uzun ve anlaşılabilir yazılar yazmaktan, güzel görseller hazırlamaktan geçiyor. İyi içerikler yaratmak oldukça zor olduğu gibi bu işin üstüne düşen kişilerin haftada en fazla 2 ya da 3 adet içerik paylaşabildiklerini gözleyebiliriz. Kürasyon yani içerikle oynama yöntemi ise daha basit ve hızlı bir işlemdir. En çok paylaşılan ve ilgi çeken içerikleri özetleyerek paylaşmak profillerinizi doyuracaktır. Profillerinizin doyması demek de takipçilerinizin doyması anlamına geliyor.

İyi kitaplar okumayan biriyle, hiç kitap okumayan biri arasında hiç bir fark yoktur. Mark Twain

İyi bir plan yapın

Plan yapmak hayatın her alanında işlerinizi kolaylaştırdığı gibi sosyal medya platformlarında da işlerinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Plan yapmaktan kastım bir ajansla çalışmak değil ki siz böyle düşünüyorsanız bu bana göre değil. Öncelikli olarak sosyal medyada neler yapmak istediğiniz ile ilgili sağlam bir plan yapmanız gerekiyor. Öncelikli olarak;

  • Nasıl para kazanacağınızın yöntemini bulun
  • Para kazanmak için nasıl takipçilere ulaşmanız gerektiğini belirleyin
  • Bu takipçilerin neleri okuyabileceklerini bulun. (sizin onlara okutmak istediğiniz şeylerden farklı şeyler okumak istiyor olabilirler.)

Kendinize bir yayın takvimi oluşturun

Bunu tavsiye etmemdeki neden bi önceki başlıkta bahsettiğim gibi planlı gitmeniz gerektiğinden kaynaklı. Paylaş ve takip et mantığı ya da paylaş ve arkasından dua et mantığı sizi ileriye taşıyacak bir yöntem değildir. Yayın takvimi planlaması oluştururken size yardımcı olabilecek bir çok araç bulabilirsiniz. Bunlardan en basiti bilgisayarınızda bulunan excel programıdır. Basit bir tablo oluştururarak paylaşımlarınızı hangi saatte ne zaman yapacağınızı planlayabilirsiniz. Google docs, Hubspot veya Buffer gibi hizmetleri de kullanabilirsiniz. Bu hizmetler ile ilgili tanıtım yazısını da ilerki günlerde paylaşacağım.

Paylaşın Paylaştırın

Sosyal medyanın gizli ve her içerik sağlayıcının kendisine sorduğu soru şudur;

İnsanlar gönderimi paylaşacak mı?

İnsanların paylaştığınız gönderileri paylaşması şüphesiz çok güzel bir duygu yaratır. Çok fazla beğeni almak ile çok fazla paylaşılmak arasında çok fark vardır. Bir gönderinizin beğeni sayısı profilinizi takip eden kullanıcıların sayısını geçmez. En iyi ihtimalle 500 takipçiniz varsa 500 beğeni alırsınız. Fakat 500 takipçinizin gönderinizi paylaşması demek 500x paylaşan kişilerin takipçi ve arkadaş sayısı demektir. Ortaya çıkan rakamda sizin gönderinizin o sayı kadar kişiye ulaştığı anlamı gelir.

Bu mantıkla yola çıkarak siz de arkadaşlarınızın veya takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını paylaşmaya özen gösterin. Kayda değer, dişe değmeyecek paylaşımlarda bulunan kişileri de takip etmenize gerek yok. Paylaşım yapmak sosyal medya da içerik oluşturan kişiye teşekkür etmek anlamına da gelir. Nazik olmakta fayda var.

İçerik paylaşan siteleri takip edin

Bu sitelerden kaynak kitaplarımdan ve takip ettiğim yabancı uzmanlardan örnek verecek olursam alltop, buffer, feedly, futurty, google scholar, reddit gibi platformları işaret edebilirim. Fakat yeterli seviyede ingilizceniz ve çevirmek için vaktiniz yoksa öneri grubuma girmiyor. Zaten Türkiye’de yaşayan bir kişi için buralardan paylaşım yapmak pek faydalı değil. Çok ilgi çekecek başlıklar çıkartamayabilirsiniz. Fakat iyi içerikler de çıkartabilirsiniz. Bu riske girmemek için en çok ziyaretçi alan onedio gibi platformları kullanabilirsiniz. Onedio paylaşımları insanların son derece ilgisini çeken ve paylaşım potansiyeli yüksek içeriklerden oluşmakta. Twitter da gündem olan hashtag leri takip ederek ilgi çekici olanların bulabilirsiniz. Her zaman popüler olanları paylaşmanızda fayda var. Türkçe kaynaklı olarak da Google Trends işinizi görecektir. Pinterest’de popüler olan pinleri de unutmamanız gerekir.

Eskimeyen içerikler

Paylaşımlarınızda her zaman güncel olmakta fayda vardır. Fakat zaman zaman eğlenceli içerikler ve sürekli gündemde durabilecek tazelikte içerikler paylaşmak çok önemli. Haftada bir kaç kez bu tarz içerikler paylaşmak, paylaşımın defalarca zaman kısıtlamasına kalmadan paylaşılmasını sağlayacaktır. Örneğin “Samsung yeni telefonu Note 8 i tanıttı” paylaşımı en fazla bir hafta gündemde yerini korur. Fakat “Android kullanıcıları için 8 altın tavsiye” başlıklı bir gönderi android kullanıcıları bitene kadar paylaşım değerini taşıyacaktır. Bu paylaşımlara özen göstermeniz paylaşım sayınızı arttırarak profilinizin daha çok görüntülenmesini sağlayacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak gönderilerinizin güncel ve paylaşım değerini arttıracak içeriklerden oluşması son derece önemlidir. Bu tip gönderileri oluşturmamak için hiç bir nedeniniz yok. Dijital dünya size her türlü imkanı sunuyor. Sonuç olarak bir internete bağlı bir bilgisayarınızın olduğu sürece elinizde dünyanın en büyük silahı var demek. Bu silaha uygun kurşunları seçmek sizin elinizde. Şarjörünüz boş olduğu sürece veya silahınıza uygun kurşun bulamadığınız sürece iyi atışlar ya da hiç atış yapamaz durumuna gelir ve dijital dünyada hayalete dönüşürsünüz. Bu da markanız için hiç iyi bir durum değil.