dd

Sosyal medya pazarlaması nedir?


17 Şub, 2019
Kadir Arıkan

Milyonlarca insanın sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanması firmaların pazarlama stratejilerini bu yönde geliştirmesine neden olmaktadır. Sosyal medya pazarlaması olarak anılmaya başlayan ve son derece de keyifli bir pazarlama yöntemi olan bu yöntem sayesinde firmalar hedef kitlelerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor ve netice alıyor.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması klasik pazarlama yöntemlerinin dışında anlaşılacağı üzere sosyal medya kanalları üzerinden yapılan reklam ve pazarlama faaliyetlerine verilen bir isimdir. Firmalar sosyal medya hesaplarında kullanıcıların dikkatini çekebilecek paylaşımlarda bulunarak reklamlarını yapmakta ve ürünleri ile ilgili her türlü bilgiyi paylaşmaktadır. Klasik marka ve ürün logolu reklamlardan ziyade akılda kalıcı esprili yaklaşımlar ön planda olmakla beraber etkileşimli süren bir yöntemdir. Yani sosyal medya kullanıcıları bu reklamlara cevap verir, paylaşımda bulunur ve firma sayfasına mesaj atabilir.

Sosyal medya pazarlaması ve real time marketing

Sosyal medya pazarlaması içerisinde en önemli yöntemlerden biri real time marketing dediğimiz yöntemdir. Real time marketing yani türkçe karşılığı ile gerçek zamanlı pazarlama, güncel olayların takibi ve uyarlaması ile uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Aşağıdaki örnekler sosyal medyada gerçek zamanlı pazarlamanın en iyi örneklerinden bir kaçı;

Sosyal medyada pazarlama örnekleri

Tüm ülkede 31 Mart tarihindeki elektrik kesintisini reklama çeviren başarılı bir örnek.

bir başka örnek de Migros’tan;

Real time marketing yani gerçek zamanlı pazarlama yöntemi son derece eğlenceli bir sosyal medya pazarlamasıdır. Sosyal medya takipçilerinin gülümsemesine ve gönderilerini paylaşmasına yol açarak son derece etkili bir yol izler.

Krizi fırsata çevirme, anlık güncel olayları iyi bir şekilde sunma yoluyla son derece etkili bir biçimde sunulan bu pazarlama yöntemi ajansların ve firmaların sık kullandığı yöntemlerden bir tanesi.

İyi bir gerçek zamanlı sosyal medya pazarlaması nasıl olmalıdır?

İyi bir gerçek zamanlı pazarlama için aslında çok fazla bir şey yapmaya gerek yok. Sadece gündemi iyi takip etmek, iyi mizah kullanmak ve hızlı olmak gerekiyor. Sosyal medyada paylaşımı ve beğeniyi arttırmanın en temel yolu kullanıcıların duygularına hitap etmektir. Komik paylaşımlar herkesin paylaşabileceği ve beğenebileceği paylaşımlardır. Bunun ardından duygusal yönü ağır basan paylaşımlar belli bir kitle oluşturur. Örneğin nostaljik bir paylaşımın yaş kitlesi bellidir. Fakat esprili bir dille yapılan bir paylaşım çok da yaş kriterine takılmaz. Acı ve şiddet içeriki paylaşımlar çok fazla yorum alabilir fakat bu konuda da temkinli olmakta fayda var. Çünkü olumsuz yorum sayısı artabilir. Biz herşeyden önce insanları eğlendirmeye bakalım. Mizah bizim ülkemizin milli sporu sonuçta.

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili sorularınızı yoruma ekleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Aşağıdaki linklerden de ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı
Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları
Sosyal Medya Sosyolojisi